Przyimki-wyjątki

włącz . Opublikowano w Gramatyka teoria

 Brak polskich znaków i niektórych literówek niemieckich

Przyimki-wyjątki

PRZYIMKI ŁĄCZĄCE SIĘ Z DATIVEM:

aus-z (skądś)np.: Ich gehe aus der Schule (die Schule=Nominativ -> der Schule=Dativ)

bei-u, przy np.:Die Schule steht bei der Post. (die Post=Nominativ -> der Post=Dativ) np.:Ich wohne bei den Groseltern. (die Groseltern=Nominativ -> den Groseltern=Dativ)

nach-po (odnosi się do czasu), do[kiedy uzywamy "nach" to rzeczownik ma rodzajnik nieokreslony (np. ein, eine)]np.: Ich habe ihn nach einem Monat getroffen.

zu-do (odnosi się do osob)np.: Się gehen zu dem Opa.

gegenuber (to się pisze z tymi kropeczkami nad u, tylko nie umiem tego napisac na kompie ;))- naprzeciwko, względem[stoi PO rzeczowniku, do którego się odnosi]np.: Die Bank steht der Kurche gegenuber.(Bank stoi naprzeciwko kosciola.)

seit- od (odnosi się do czasu, tylko w terazniejszosci i przeszlosci)[kiedy uzywamy "seit" to rzeczownik ma rodzajnik nieokreslony (np. ein, eine)]np.: Ich lehre Deutsch seit einer Woche.

mit- z (także w znaczeniu robic cos przy uzyciu czegos) np.: Ich fahre mit dem Zug.von- odnp.: Er hat das Buch von seiner Mutter bekomen.

PRZYIMKI LĄCZĄCE SIĘ Z AKKUSATIVEM:

Um-o (o godzinie), wokół, dookoła np.: Der Hund lauft um den Tisch.

durch -przez np.:Die Kinder gehen durch die Strasse.

fur(tu tez sa te kropeczki nad u, tylko nie umiem tego zrobic na klawiaturze)- dla, zanp.: Ich mache das fur dich.

ohne-bez[kiedy uzywamy "ohne" to rzeczownik  wystepuje bez rodzajnika] np.:Wir verbringen die Sommerferien ohne unsere Eltern.

entlang- wzdłuz["entlang" wystepuje PO rodzajniku, do którego się odnosi]np.:Das Kind lauft die Strase entlang.

gegen- przeciw, przeciwko, do czasu, okoloWarum seid ihr immer gegen uns?

PRZYIMKI WYSTEPUJACE Z DATIVEM LUB AKKUSATIVEM:

Z Dativem lacza się wtedy, kiedy zdanie odpowiada na pytanie wo?(gdzie?) i wann?(kiedy?) i wystepuje czasownik siedziec, stac, wisiec, lezec itp.

Z Akkusativem lacza się kiedy zdanie odpowiada na pytanie wohin?(dokad?) np. dokad ide? I wystepuje czasownik isc(gehen), biec(laufen), skakac(springen), przychodzic(kommen), siadac(setzen), stawiac(stellen), zawieszac(hangen), klasc(legen).

A to wlasnie te wyzej opisane przyimki:an- na, przy (scianie) [pionie] (np. stawiac przy scianie, wisiec na scianie)auf- na (powierzcni) [poziomie] (np. stawiac na podlodze) in- w, do (szkoly), za (godzine) neben- obok vor-przed uber-nad (to się pisze z tymi kropkami nad u) unter-pod zwisehen-pomiedzy hinter-za no i na tej kartkowce będzie jeszcze ta kserowka z wyjatkami.

Te kartkowke ma dla nas "przygotowac"

Mr.Mateo, wiec nie wiadomo czego się spodziewac, no ale jak pisalismy cos takiego przed feriami, to  babka dala takie zdania np.:

1.Mein Buro liegt............gegenuber. (der Bahnhof).[odpowiedz jest do wpisania dem Bahnhof, bo gegenuber laczy się z Dativem, no i gegenuber stoi po rzeczowniku, do którego się odnosi.]albo np. Się suchen nach.................... (die Kinder).No i teraz, żeby to roziwazac musisz sobie przypomniec z jakim przypadkiem laczy się nach. Nach laczy się z Dativem, wiec odmieniasz die Kinder w trzecim przypadku i w luke wpisujesz den Kindern.