Nauka niemiecki

Landy

Opublikowano w Krajoznawstwo

Badenia Wirtembergia

Baden-Württemberg Mieszkańcy -10,3 mln
Powierzchnia - 35 751 km2
Stolica - Stuttgart
Jest to trzeci co do wielkości kraj związkowy, położony na południowym-zachodzie, pod względem krajobrazu należący do najbardziej atrakcyjnych. Do najchętniej odwiedzanych regionów zaliczają się Schwarzwald, Jezioro Bodeńskie, zwane też "Szwabskim Morzem", zielone doliny Renu, Dunaju i Neckaru. Wielu turystów przyciągają katedry w Ulm i Freiburgu, zamek i stare miasto - Heidelberg, który jest siedzibą najstarszego w Niemczech uniwersytetu (!386). Karlsruhe jest siedzibą najwyższych sądów: Federalnego Sądu Najwyższego i Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, a Stuttgart wielu firm o światowej renomie, takich jak: Daimler-Chrysler, Bosch.

Bawaria

Bayern
Mieszkańcy -12 mln
Powierzchnia - 70 554 km2
Stolica - Monachium
To największy land, o najstarszych tradycjach państwowych, bowiem już w VI wieku istniało plemienne Księstwo Bawarskie. Górski krajobraz Alp z najwyższym szczytem Niemiec Zugspitze (2963), Las Bawarski z pierwszym niemieckim parkiem narodowym, dolina Dunaju i Menu, miasta tzw. szlaku romantycznego, liczne zabytki Monachium, Norynbergii, Augsburga, baśniowe zamki wybudowane przez króla Ludwika II, czy festiwal oper Ryszarda Wagnera w Bayreuth, to tylko niektóre z licznych bawarskich atrakcji.

Berlin

Mieszkańcy -3,5 mln
Powierzchnia - 884 km2
Stolica - Berlin
Dawna stolica Królestwa Prus i Cesarstwa Niemieckiego, przeżywa po raz kolejny okres intensywnego rozwoju. Daleko zaawansowane są już prace nad zagospodarowaniem dzielnicy rządowej nad Szprewą (w konkursie na zaprojektowanie tej dzielnicy wzięło udział 835 architektów z 44 krajów). Każdego roku przybywają do Berlina ponad 3 miliony turystów, których przyciąga nie tylko bogata oferta kulturalna miasta (trzy opery, liczne teatry, filharmonie, festwal filmowy-Berlinale, Loveparade), ale także największe w Europie place budowy (np.Leipziger Platz).

Brandenburgia

Brandenburg
Mieszkańcy -2,5 mln
Powierzchnia - 29 053 km2
Stolica - Poczdam
Brandenburgia była kiedyś "sercem Prus", otaczając Berlin, stolicę Niemiec. Król pruski Fryderyk II uczynił Poczdam swą rezydencją, kazał wybudować pałac Sanssouci (jeden z najpiękniejszych zabytków architektury rokokowej), w którym prowadził dysputy filozoficzne z przyjaciółmi, m.in. Voltairem. W 1995 roku miała miejsce próba połączenia Berlina i Brandenburgii w jeden land; została jednak odrzucona w referendum przez Brandenburczyków.

Brema

Freie Hansestadt Bremen Mieszkańcy -680 tys
Powierzchnia - 404 km2
Stolica - Brema
Obok San Marino jest drugą najstarszą republiką miejską na świecie, po raz pierwszy wymienioną w kronikach w 782 roku. Szczególnie piękny jest rynek miasta, na którym podziwiać można m.in.tysiącletnia katedrę św.Piotra, renesansowy ratusz oraz gotycką figurę Rolanda, będącą symbolem miasta i jego niezależności. Opodal można też zobaczyć inny symbol miasta, pomnik "Bremeńskich Grajków" - postaci ze znanej baśni braci Grimm.

Hamburg

Freie und Hansestadt Hamburg
Mieszkańcy -1,7 mln
Powierzchnia - 755 km2
Stolica - Hamburg
Hamburg to najważniejszy port morski Niemiec i jeden z najwiękzych na świecie. Jest to nie tylko wielkie centrum handlowe i przemysłowe, ale także siedziba najważniejszych niemieckich wydawnictw prasowych, m.in. "Der Spiegiel", "Die Zeit" oraz Niemieckiej Agencji Prasowej (dpa). Ponad połowę terenu landu stanowią parki (np. "Planten un Bloomen), lasy i mokradła. Warto też wiedzieć, że Hamburg umieszczono w księdze Rekordów Guinnessa jako miasto o największej liczbie mostów w Europie - jest ich tutaj więcej niż w Wenecji, Londynie i Amsterdamie razem wziętych.

Hesja

Hessen
Mieszkańcy -6 mln
Powierzchnia - 21 114 km2
Stolica - Wiesbaden
Najważniejszym ośrodkiem miejskim Hesji jest Frankfurt nad Menem. Jest on siedzibą wielu instytucji finansowych: ponad 400 banków komercyjnych, Niemieckiego Banku Federalnego (Deutsche Bundesbank), Centralnego Banku Europejskiego, giełdy (Frankfurter Boerse). Frankfurckie lotnisko jest drugim co do wielkości lotniskiem Europy. We Frankfurcie odbywają się co roku największe i najważniejsze targi książki na świecie (Frankfurter Buchmesse). Frankfurt przez długi czas cieszył się statusem Wolnego Miasta Rzeszy, na którym odbywają się koronacje cesarzy niemieckich. W kościele św. Pawła obradowało W 1848 i 1849 roku . Zgromadzenie Narodowe - pierwszy demokratyczny parlament niemiecki.

Meklemburgia - Przedpomorze

Mecklenburg - Vorpommern
Mieszkańcy -1,8 mln
Powierzchnia - 23 838 km2
Stolica - Schwerin
Jako "Kraina Tysiąca Jezior" Meklemburgia słynie ze swoich krajobrazów i czystego środowiska naturalnego. Główną atrakcją turystyczną tego landu stanowi Rugia, największa wyspa Niemiec (930km2). Niesamowite skały kredowe tej wyspy utrwalił na swoich obrazach Caspar David Friedrich, pochodzący z Greifswaldu, jeden z najbardziej znanych malarzy romantycznych.

Dolna Saksonia

Niedersachsen
Mieszkańcy -7,8 mln
Powierzchnia - 47 338 km2
Stolica - Hanower
Przez prawie sto lat Dolna Saksonia była ściśle związana z Wielką Brytanią. Od XVIII wieku do połowy XIX wieku elektorzy Hanoweru byli równocześnie królami Anglii. Dopiero królowa Wiktoria położyła kres tej "unii personalnej". Land ten jest ojczyzną volkswagena garbusa, najczęściej produkowanego samochodu na świecie (ciągle jeszcze produkuje się go w Meksyku!). Firma Volkswagena AG z Wolfsburga wyprodukowała do tej pory ponad 50 tysięcy aut! Stolicą tego kraju jest Hanowe - to znane miasto targowe (np>CEBIT).

Północna Nadrenia- Westfalia

Nordrhein-Westfalen
Mieszkańcy -17,8 mln
Powierzchnia - 34 071 km2
Stolica - Duesseldorf
Licząca prawie 18 milionów mieszkańców Nadrenia-Westfalia to najbardziej zaludniony land Niemiec. W tym właśnie kraju leży była stolica Niemiec -Bonn (dziś miasto federalne), które było również miejscem narodzin Ludwika van Beethovena. Niedaleko Bonn położona jest Kolonia ze swą słynną katedrą, którą budowano 632 lata! W Bottrop można odwiedzić Warner Bros. Movie World-miasteczko i studio filmowe, wybudowane za przeszło 360 milionów marek.

Nadrenia - Palatynat

Rheinland- Pfalz
Mieszkańcy -3,8 mln
Powierzchnia - 19 846 km2
Stolica - Moguncja
Kraina, która poszczycić się może dwoma tysiącami lat tradycji. Nad Renem osiedlali się w przeszłości Celtowie, Rzymianie, Burgundowie i Frankowie. W Spirze, Wormacji i Moguncji stoją cesarskie katedry z czasów średniowiecznych. Najstarszą synagogę w Niemczech wzniesiono w 1034 r oku w Wormacji. W tym mieście przyszedł na świat wynalazca druku Gutenberg, zaś w Trewirze urodził się filozof i twórca naukowego socjalizmu Karl Marx. Stolica landu-Moguncja-jest siedzibą największej stacji telewizyjnej Europy, drugiego programu niemieckiej telewizji publicznej-ZDF.

Zagłębie Saary

Saarland Mieszkańcy -1,1 mln
Powierzchnia - 2 570 km2
Stolica - Saarbruecken
Ten najmniejszy kraj związkowy należy do Niemiec od 1957 roku. Były prezydent RFN Richard von Weizsaecker tak scharakteryzował ludzi żyjących nad Saar: " Saarlandczycy pokazują nam, jak być dobrym Saarlandczykiem, dobrym Niemcem, dobrym Europejczykiem i dobrym sąsiadem". Obszar kraju Saary, Lotaryngii i Luksemburga ulega coraz dalej posuniętej integracji nazwanej SAAR-LOR-LUX.

Saksonia

Freistaat Sachsen
Mieszkańcy - 4,6 mln
Powierzchnia - 18 337 km2
Stolica - Drezno
Z prawie pięcioma milionami mieszkańców jest to największy z "nowych" landów, powstałych po 1990 roku. Ważnymi centrami tego regionu są: Lipsk-słynne miasto targowe oraz Drezno-zwane "Florencją nad Łabą", albo "Małym Paryżem". Prywatne i państwowe instytucje w Dreźnie wyniosły już ponad 25 miliardów marek, zaś miasto odwiedza rocznie ponad 5 milionów turystów.

Saksonia-Anhalt

Sachsen- Anhalt
Mieszkańcy - 2,8 mln
Powierzchnia - 20 455 km2
Stolica - Magdeburg
Jako jedyny land ma krótką historię. Powstał po II wojnie światowej. Za czasów NRD było centrum przemysłu chemicznego i dlatego do dziś trzeba walczyć ze skutkami zanieczyszczenia środowiska naturalnego. W 1517 roku Martin Luter przybił swe tezy na drzwiach kościoła w Wittenberdze, co zapoczątkowało reformację.

Szlezwik - Holsztyn

Schleswig - Holstein
Mieszkańcy - 2,7 mln
Powierzchnia - 15 729 km2
Stolica - Kilonia
Jako jedyny land położony jest nad dwoma morzami: Bałtyckim i Północnym. Już w 1460 roku napisano, iż dwie części kraju - Szlezwik i Holsztyn - powinny na zawsze pozostać nierozłączne. Mieszkańcy tego północnego landu mówią nie tylko po niemiecku, ale także po duńsku i fryzyjsku. Wielu znanych pisarzy wybrało ten spokojny zakątek na miejsce zamieszkania, m.in.: Guenter Grass, Guenter Kuert, Siegfried Lenz czy Sarah Kirsch.

Turyngia

Freistaat Thueringen
Mieszkańcy - 2,57 mln
Powierzchnia - 16 261 km2
Stolica - Erfurt
Historycznie Turyngia była podzielona na bardzo wiele małych księstw, których władcy konkurowali ze sobą na polu kultury i chętnie występowali w rolach mecenasów sztuki. I tak np. książe Karl-August von Achsen-Weimar-Eisenach sprowadził do Weimaru m.in. Wielanda, Herdera, a przede wszystkim Goethego. W latach 1787-1789 i 1799-1805 mieszkał tu także Schiller. Na zamku w Wartburgu, nieopodal Eisenach, Marti Luther przetłumaczył na niemiecki Nowy Testament i stworzył w ten sposób podstawy języka niemieckiego.